bilgi@mehmetdadaci.com   (0332) 223 7965   Dahili : 7965  

TAM YÜZ GERME


Yüz germe-yenileme ameliyatı nedir?

Yüz germe (ritidektomi) yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir. Fakat son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler, yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır.
İnsan yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, göz altlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır. Deri canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri ve diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır.
Plastik ve Estetik Cerrahi ameliyatlarından olanı yüz germe ameliyatı İngilizceden geçen deyimlerle "face lift" veya "ritidektomi" diye de anılır. Yüz germe-yenileme ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir (Deri soyma-peeling, dolgu ve botoks gibi).

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya limitli olarak yapılabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) ve kırışıklıklar için botoks yapılabilir

 

Ameliyat öncesi

Yüz yaşlanması - sarkması ile ilgili probleminiz olduğunda ve ameliyat düşündüğünüz zaman, önce ne istediğinizi ve neden istediğinizi kendinizle tartışın ve ardından bir plastik cerraha başvurun. İstek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatın ve kendisi ile tartışın. Sigara kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakın. Doktorunuza güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığınızı iletin, ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için,ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri sormayı unutmayın. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartışın.

 

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi,intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) lokal anestezi ile de yapılabilir. Bu tür ameliyatlar tekniğe ve yapılacaklara göre 3-10 saat sürebilir. Aynı gün eve çıkmak mümkündür, ancak genellikle 1 gece hastanede kalmak uygundur. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb ) aynı seansta yapılabilir. Yüz germe ameliyatı izsiz değildir. Ancak bu izler saklandığı için belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3-5 mm.lik bir iz kalır, gözkapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak yüzdeki bu izler çoğunlukla belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

 

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı ve yanaklara soğuk ped uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir. Dikişler eriyen tipte değilse 5-7 gün sonra alınır.

 

Normal yaşama dönüş

Ameliyat tekniğine uygun yapıldıysa iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta bir hafta sonra şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2-ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu dayanır.

 

Yüz Germe Ameliyat Yöntemleri:
 
Traditional (Klasik) yüz germe:

Kulak önü favoriler, kulak kıvrımları, kulak lobül ( meme) etrafından kulak arkası ve saçlı deriye uzanan kesi ile yüz bölgesi cilt altında ulaşılarak yüz,boyun ve çene bölgesi cilt gevşekliği germe ve sonrası fazla cilt alımı ile giderilir.Cilt altındaki yağ doku pozisyonu düzeltilir veya fazlalık alınır.
 
Alt (Standart) yüz germe:
Traditional yüz germedeki bir kesi ile boyun ve çene bölgesi gevşeklik ve sarkma düzeltilmesi planlanılan bir yöntemdir. Yüzün alt 1/3 bölgesi hedef alınır.
 
Endoskopik yüz germe:
Daha küçük kesiler kullanılarak uzun ince aletler ve kamera ile dokuların gözlemlenmesi ve ameliyatın yapılması prensibine dayanır. Daha küçük iz kalması veya hiç iz kalmaması avantajıdır. Fakat bu yöntem cilt fazlalığını tek başına gideremez. Genelde üst yüz ve alın germe prosedürleri için kullanılır. Orta yüz germe için de kullanılır.
 
Ortayüz germe:
Göz altı ve yanak  bölgeleri düzeltmek için uygulanır. Bu bölgedeki sarkmış yağ dokusu ve diğer dokuların yerini gençlikteki bölgelerine taşımayı amaçlar. Alın, üst göz kapağı, boyun bölgeleri yaşlanmaya deformiteleri düzeltemez.
 
Periostaltı yüz germe:
Yüz kemikleri üzerindeki derin dokuların pozisyonlarını düzelterek kemik ve yumuşak doku ilişkisini yeniden sağlanır. Yüzdeki dokuların kemik doku üzeri periost denileN zar ile birlikte kemik dokudan ayrılarak yapıldığı yüz germe tekniğidir. Bazı cerrahlarca uzun dönemde daha başarılı ve kalıcı sonuçlar verdiği, komplikasyon riskinin daha az olduğu düşünülmektedir. Orta yüz bölgesi hedef alınır.
 
Derin plan yüz germe:
Orta yüz, yanak alt göz kapağı deformiteleri düzeltmeyi amaçlar. İyileşmesi daha uzun süren ve komplikasyon riski daha fazla olan bir yöntemdir.
 
Kompozit yüz germe:
Cilt , ciltaltı, kas ve yağ dokuları bütünlük halinde tek bir yapı şeklinde gerilmesi planlanır.   Standart yöntemlerle düzeltilemeyen elmacık kemik üzeri yağ yastıkçığı sarkması ve burun kenarı derinleşmiş oluk bu yöntemle düzeltilebilir. Orta yüz bölgesi yaşlanmada etkilidir. İyileşme süresi daha uzundur.
 
SMAS (Süperfisyal musküloaponörotik sistem) yüz germe:
Ciltaltında yüzün derin yapılarını saran zar-kas bileşimi bir dokunun sıkılaştırılması prensibine dayalıdır. Burun kenarından dudak köşesine uzanan çizgisi derin olan hastalarda başarılı bir tekniktir. Orta yüz bölgesinde etkili değildir.
 
Tam yüz germe:
Alın, üst ve alt göz kapakları, orta yüz, alt yüz, dudaklar ve boyun bölgesi gençleştirmek için yapılan ameliyattır.
 
Mini yüz germe:
Küçük kesilerle ciltaltına ulaşılarak sadece cilt dokusu gerilmesi yapılır. İyileşme süresi kısadır. Kaşlara bir etkisi olmaz. Ciddi yüz sarkıklarında başarılı olmaz.
 
MACS (Minimal Access cranial suspension) yüz germe:
Klasik yönteme göre daha kısa kesilerle  cilaltı dokulara ulaşılarak askılarla yüz germe ve ciltaltı dokuların yer değiştirildiği bir yöntemdir.
 
S-LİFT:

Kulak önünde daha kısa S harfi şeklinde bir kesi ile yapılan yüz germe ameliyatıdır. Cilt ve cilaltı doku diseksiyonu sonrası SMAS doku askısı yapılır. Daha çok alt yüz bölgesinde var olan  deformiteye yönelik cerrahidir.
 
Quick Lift:

S lift modifikasyonudur. Ciddi deformitelerde başarılı değildir.

Yüz Yenileme Operasyonları

- Alın germe- kaş kaldırma
- Yanak (orta yüz) germe
- Boyun germe
- Liposuction
- Göz kapağı estetiği (blefaroplasti)Burun estetiği
- Diğer düzeltici cerrahiler (deri lezyonları alınması, dermabrazyon vb)


Yüz yenileme estetik girişimleri
- Dolgular
- Yağ enjeksiyonu: Dudak, yanak ve yüz konturları için
- Sentetik dolgu maddeleri enjeksiyonu: Kırışıklar, dudaklar ve küçük düzensizlikler için
- Soyma işlemleri (Peeling-Kimyasal peeling-Mekanik peeling=dermabrazyon- Lazer ile peeling (Lazerbrazyon)
- Botox: Deri kırışıkları için
- Kozmetik ürün uygulamaları – Evde kremle peeling, deri rengini açma, deri yenilenmesi aktive etme amacı ile