bilgi@mehmetdadaci.com   (0332) 223 7965   Dahili : 7965  

ALIN GERME-KAŞ KALDIRMA


ALIN GERMEVE KAŞ KALDIRMA AMELİYATLARI

İlerleyen yıllar, yorgunluk, stres, sigara ve alkol kullanımı, genetik faktörler gibi pek çok nedenden dolayı bazı insanlarda alın çizgileri aşırı belirgin, kaş ve göz kapakları düşük olabilir. Sonuçta yorgun ve mutsuz, sert,kızgın,bezgin, yaşlı bir yüz görüntüsü ortaya çıkabilir. Bu problemler, yaşı genç  bazı insanlarda da görülebilmekte ve sosyal yaşamını negatif olarak etkileyebilmektedir. Yüzyüze görüşmelerde, karşıdaki insanın dikkatini çekmesi, kişiyi rahatsız edebilmekte ve günlük yaşamdaki konsatrasyonunu bozabilmektedir. Bu deformiteleri ortadan kaldırmada, alın ve kaş germe ameliyatları son derece başarılı estetik cerrahi yöntemlerdir.

Klasik alın germe, mini alın germe, endoskopik alın germe, kaş germe, dikişli alın germe, APTOS lift gibi yöntemler alın ve kaş düşüklüğü problemlerini gidermede kullanılır. Ayrıca bu ameliyatlar, göz kapağı estetiği ve yüz germe ameliyatları ile birlikte de sıklıkla kullanılmaktadır.

Daha büyük ameliyatlar olan klasik alın germe ve endoskopik alın germe ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Klasik alın germede kafatası saçlı bölgede geniş bir kesi olur ve uzun iyileşme süresi bulunur. Endoskopik alın germede ise, kafatası cildinde küçük deliklerden girilerek alın germe işlemi özel aletlerle yapılır.

Mini alın germe, kaşgerme, dikişli alın germe ameliyatları ise daha küçük kesilerle ve lokal anestezi altında yapılan yöntemlerdir.  Hastanede yatış gerekmemektedir.Hastalar 2-3 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler.

APTOS lift ve dikişli diğer yöntemlerde, cerrahi kesi olmaz. Germe işlemi özel bazı dikişlerle yapılır. Lokal anestezi altında yapılan bu yöntemler sonrası hasta 1-2 saat içinde günlük işlerine dönebilir. Fakat bu yöntemlerin 1 yıldan uzun kalıcılığı bulunmamaktadır.

Uzun yıllar göz kapağı düşüklüğü yaşayan bazı kişilerde vücutta bir savunma mekanizması olarak alın ve kaş yukarı kalkar. Göz kapağı sarkması bir miktar olmasına rağmen, bu sayede hasta görme kapasitesini devam ettirmiş olur. Bu kişilerin isteği üzerine, yapılacak bir göz kapağı estetiği , eksik bir estetik müdahaledir. Çünkü göz kapağı estetiği sonrası, zamanla , vücut gözkapaklarını normal olarak algılayacak ve kaş ile alın kendini salacak ve göz kapağı sarkıklığı tekrarlayacaktır. Böyle deformiteler en başında doğru değerlendirilmeli, kaş-alın germe estetiği, göz kapağı estetiği ile birlikte tek seans olarak yapılmalıdır