bilgi@mehmetdadaci.com   (0332) 223 7965   Dahili : 7965  

ESTETİK DOLGU


ESTETİK DOLGU UYGULAMALARI

Estetik dolgu nedir??

Dolgu işlemleri özellikle yüzde yaş, kilo alıp verme, genetik vb etkilerle yaşlı ve yorgun ifadenin giderilmesinde en önemli yardımcımızdır. Örneğin, Burun kenarından aşağı doğru inen çizgiler (nazolabial) kişiye mutsuz, yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Ayrıca ince dudaklar, kaş arasındaki derin çizgilerin doldurulmasında da en sık başvurduğumuz işlemlerdendir.


Ciltte zamanla birlikte bazı cilt elemanları miktar olarak azalmaktadır, bunlar içersinde en önemli maddeler destek dokusu olarak görev yapan hyaluronic asit ve kollogen dir.
Kologen cilde destek görevi görürken hyaloronic asit yüksek su tutma özelliği ile cildin nemli kalmasını sağlar.


Zamanla birlikte bu destek maddelerinin azalmasına bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, çökmeler, sarkmalar meydana gelir. bu sebeple ortaya çıkan kırışıklıklar genellikle burun kenarlarında üst ve alt dudak bölgesinde, ağız köşelerinde ortaya çıkar.


Estetik dolgu amacıyla son yıllarda genellikle Hyaluronic asit ürünleri kullanılmaktadır. Bu ürünler doğal olarak ciltte mevcut olan ve zamanla azalan maddelerdir. Kullanılan hyaluronic asit ürünleri uygulamaya hazır olarak bulunup uygulama doğal maddeler olması sebebi ile uygulama öncesi test yapmaya gerek yoktur.
Aynı zamanda son yıllarda kişinin kendi yağ dokusunun alınıp, işlemden geçirilerek estetik dolgu amacıyla kullanılmaktadır.bu işlem lipoinjection adıyla anılır.


Estetik dolgu kimlere-hangi bölgelere uygulanır?

Estetik dolgu uygulaması genellikle yüz bölgesinde zamanla birlikte azalan destek maddelerine bağlı olarak oluşan kırışıklık ve çökmelerin giderilmesinde kullanılır. özellikle burun kenarlarındaki kırışıklıklarda,ağız köşesi sarkmalarında, elmacık kemiği dolgunlaştırılmasında sıklıkla estetik dolgu uygulamaları ilk tercihtir.


Alın ve göz kenarı bölgesi kırışıklıkları ve mimiklere bağlı kırışıklıklarda ilk tercih botoks uygulamasıdır. Eğer botoks uygulaması sonrası kırışıklılarda istenilen tedavi sağlanamazsa estetik dolgu uygulaması da tedaviye eklenir.


Estetik dolgu yüz bölgesi dışında vücut bölgelerinde de kullanılabilir.


Vücutta estetik dolgu uygulaması
Estetik dolgu bazı vücut bölgelerinin düzeltilmesi amacıyla kullanılabilir.özellikle gögüslerin dolgunlaştırılmasında;kalçaların  dolgunlaştırılması amacıyla estetik dolgu uygulaması tercih edilir.kaza veya başka sebeplerle vücutta oluşmuş doku kayıplarında, daha önce liposuction yapılan hastaların bazı bölgelerinde oluşmuş çökmelerin tedavisinde dolgu maddeleri tercih edilir.


Vücutta estetik dolgu uygulamalarında hyaluronik asit ve hastanın kendi yağ dokusu kullanılmaktadır. hastanın kendi yağ dokusu uygun yerlerden alınıp, işlemlerden geçirilip, gerekli yerlere iğne ile verilir.


Estetik dolgu nasıl uygulanır?
Estetik dolgu uygulaması ancak bu konuda deneyimli hekim tarafından,klinik ortamında yapılır.
Estetik dolgu  uygulamalarının evlerde, ofis ortamında ve hekim olmayan deneyimsiz kişilerce  yapılması istenmeyen sonuçlar yaratabilir.
Uygulama öncesi hastanın ayrıntılı muayenesi yapılır, dolgu yapılacak alan, miktar,kullanılacak ilacın özellikleri ayrıntılı olarak belirlenir.
Uygulama bölgesi önce dezenfekte edilir.ardından ağrıyı azaltmak için anestezi sağlayan kremler kullanılabilir. Veya aynı amaçla soğuk kompreste yapılmaktadır.
Estetik amaçla kullanılacak dolgu maddesi uyguma alanına ince iğneler ile verilir.uygulama çok ağrılı değildir.
Estetik dolgu uygulama süresi 10-30 dk dır. Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilir.
Estetik dolgu uygulaması 1 hafta aralıklarla 2 kez yapılır.

?

Estetik dolgu ne kadar kalıcıdır?
Dışarıdan verilen dolgu malzemeleri 8-12 ay ile 2-3 yıl arasında etki gösterirler. Bu dolgu malzemelerinde daha uzun etki süreli olanların kullanılmasını önermiyoruz çünkü bunlar ileride çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Kısa etki süreli olan dolgularda ters reaksiyonlar görülmesi çok nadirdir. Herhangi bir reaksiyon veya memnuniyetsizlik olsa dahi etkisi 8-12 ay içinde geçer ve uzun süreli komplikasyonlara neden olmaz. İşlem yapılacak bölgeye önce uyuşturucu bir krem sürülerek o bölgenin enjeksiyona direnci arttırılır ve uygulama yapılır. İlk 2-3 üç ödem görülmesi çok normaldir. Hasta daha sonrasında uygulama yapılan bölgede hiçbir şekilde yabancı madde hissetmez. Uygun hastaya yapıldığında sonuçları yaşlanma etkilerini geciktirici ve hastanın kendini mutlu hissetmesine neden olan bir ameliyatsız güzellik yöntemidir. Ayrıca burun estetiği için gelen bazı hastalarda ( nadir de olsa) eğer ki burun yapısı uygun ise yapılacak bir dolgu ile ameliyat sonucu alınabilir.
?

Estetik dolgu kimlere uygulanmaz?
Estetik dolgu uygulaması kullanılan etken maddeye alerji sorunu olan kişilere uygulanamaz,
Sistemik hastalığı olanlar ve devamlı ilaç kullananların uygulama öncesi  bu bilgilerini hekimlerine iletmeleri gerekir.
Devamlı olarak Aspirin ve benzer ilaç alanların uygulama öncesinde hekimlerine danışarak ilaçlarını kesmeleri gerekebilir.